Dragii mei,
Ca in fiecare an, pe data de 15 august, praznuim "Adormirea Maicii Domnului"- sarbatoare cunoscuta in popor ca "Sfanta Marie Mare". Aceasta sarbatoare este si hramul Bisericii noastre, Sfanta Maria din Chicago. Pentru ca anul acesta sarbatoarea in sine cade luni, in timpul sapamanii si a da sansa tuturor de a participa la acest eveniment, Biserica noastra sarbatoreste Hramul (de 105 ani incoace) in prima sambata si duminica de dupa 15, respectiv 20-21 august 2016.

Invitatia mea se adreseaza tuturor celor care pretuiesc biserica noastra si se simt parte din comunitatea ortodoxa Romano-Americana din Chicago si din imprejurimi si are un dublu aspect:
-de a va invita la o slujba deosebita, la o masa festiva speciala si la un program cultural extraordinar (surpriza);
-de a va incuraja in a sponsoriza financiar eforturile noastre pentru un eveniment reusit. In fond, este sarbatoarea noastra, noi facand parte integranta din Biserica, respectiv Hramul Bisericii Sfanta Maria este sarbatoarea fiecarui participant in parte.
Va asteptam cu drag! Pr George Ursache

 

Statistici

Users
12681
Articles
23118
Articles View Hits
23995951